Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Ağrı'da 1.Bal Festivali Düzenlendi

Ağrı Valiliği, İl Gıda Ve Tarım Müdürlüğü, Serhat Kalkınma ajansı (SERKA) ve Arı Yetiştiriciliği iş birliği ile düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oldu. Festivale Vali Süleyman Elban, İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl müdürü Kenan Engin, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Abdulhalik Karabulut, Ak Parti İl Başkanı Abbas Aydın, kamu kurum amirleri, bal üreticileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan festivalde vatandaşlar yaylalarda ve yüksek rakımlı alanlarda ürettikleri balları stantlarda tanıtımını yaparak satışını yaptı. Vali Süleyman Elban, bal üreticilerinin stantlarını tek tek gezerek bilgi aldı. İkram edilen balların tadına bakan Elban, bal üreticileri ile sohbet ederek talep ve sorunlarını dinledi.

Festivalde konuşan Vali Elban,,’’ Ağrı’da rakımın çok yüksek olması ve flora çeşitliliğinin fazla olması ve ciddi anlamda da arıcılık potansiyelinin olduğunu belirten Vali Elban, bu sektörün daha fazla geliştirilmesi gerektiğini ve bu işle uğraşan arıcılarımızın daha fazla kazanç elde etmeleri, ürünlerini daha rahat pazarlamaları ve arıcılığı geliştirebilmeleri için ne yapabiliriz bir kısım çalışmalar başlattık. Çalışmalarımızdan bir tanesi de bu festivalin düzenlenmesidir. Bir yerde bir ürün ile ilgili festivalin düzenlenmesi o ürünün çok kaliteli olduğu ve o ürünün bol miktarda üretildiğinin göstergesidir. Bizde Bal Festivali ile iddamızı ortaya koyuyoruz. Ağrı balının çok kaliteli olduğu ve Türkiye’de üretilen sayılı yerlerden biri olduğundan tanıtımı yaparak İlimize ve üreticilerimize katkı sağlayacağını düşünüyorum. Festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl müdürü ve ekibine, tüm Arıcılarımıza ve Arıcılar Birliğine çok teşekkür ediyorum. Festivalin ilimizin arıcılığına ve ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlamasını temenni ediyorum’’ dedi.

Festival öğrenciler tarafından söylenen müzik dinletisi, halk oyunları ekibi gösterisi ve bal üreticileri arasında düzenlenen yarışmada dereceye giren ilk 3 kişiye verilen hediyeler ardından sona erdi. 

 

arı aricilik bal polen propolis arizehiri balmumu iletisim